Що потрібно знати про фінансову освіту дітей?
Хала Турьялай в своїй статті «Коли починати вчити дітей основам фінансової грамотності» перераховує основні терміни та поняття, якими повинна володіти дитина в різному віці. Мати уявлення про них потрібно, але наскільки вони допоможуть в житті?
Під фінансовою освітою я розумію знання і досвід, які допоможуть нашим дітям в світі численних викликів, спокус і страхів. Це актуально в усі часи.
Батьки вчать дітей особистим прикладом, спектр варіантів широкий - від разючої скупості до вражаючого марнотратства. Причому якщо в першому випадку виникає питання, як виховати вільну людину, мислячу поза жорстких рамок і обмежень, то в другому - як не перейти ту межу, коли замість зрілої особистості з успішною долею виростає егоїст, позбавлений стимулів до досягнення життєвих цілей?
У нинішній, турбулентний для фінансової системи час,
руйнуються колишні моделі, переосмислюються істини, які колись здавалися непорушними. «Відкладай не менше 10 відсотків свого доходу, і за 15-20 років ти нагромадиш свій перший мільйон», - стверджує Бодо Шефер. Хто візьметься гарантувати стабільний дохід в нестійкій системі координат? А як же наші дідусі і бабусі, заощадження яких згоріли в 90-ті? Чи багато тих, хто слідуючи цій пораді, розбагатів за минулі 20 років? Навряд чи я дам таку пораду своїм дітям.
«Нехай гроші працюють на тебе, а не ти працюєш за гроші. Багаті купують активи, у бідних є тільки витрати, а середній клас купує кредити, думаючи, що це активи », - ключові принципи Роберта Кіосакі, активного прихильника отримання пасивного доходу від інвестицій. Частково погоджуюся з ним. Із застереженням, що управлінням будь-якими інвестиціями - корпоративними, фінансовими, особистими - необхідно займатися професійно, на свій страх і ризик, в постійно мінливих умовах ринку, де дохід і прибуток не гарантуються.
«Мрії збуваються, коли бажання стає дією. Просіть у житті багато чого - і життя багато чого вам дасть. Чи не надія, не прагнення, а саме пекуче бажання, що придушило все інше », - наполягає Наполеон Хілл, автор бестселера« Думай і багатій ». Важливо мати мрії, згоден. Питання - як при цьому не стати рабом власних бажань, нехай навіть самих сильних? Багатство без інших компонентів людського щастя - та ж бідність.
Що ж говорять на цю тему самі багаті? Деякі розуміють, що їхні капітали належать не тільки їх сім'ям і що гроші ніколи не замінять батьківську увагу.
Білл Гейтс, голова ради директорів компанії «Майкрософт»: «Я переконаний, що велика спадщина - це ведмежа послуга дітям. Деякі не погоджуються, але ми з дружиною своє рішення прийняли ». У Гейтса троє дітей - 17-річна Дженніфер, 14-річний Рорі і 11-річна Фібі, і він вважає, що його діти повинні працювати і самі досягати успіху, відчуваючи при цьому любов і турботу батьків. Їм він залишить тільки $ 10 млн, а решту свого 50-мільярдного статку направить на благодійність.
Його приклад вирішив наслідувати й російський мільярдер, президент і член ради директорів холдингу «Інтеррос» Володимир Потанін. У нього, до речі, теж троє дітей - 29-річна дочка Анастасія, 24-річний син Іван та 15-річний Василь. За словами Потаніна, він не хоче позбавляти своїх дітей стимулу до життєвих досягнень. Глава «Інтеррос» впевнений, що його капітал повинен працювати на благо суспільства.
У підсумку я вважаю, що запорукою якісної фінансової освіти має бути певний світогляд. Ось його складові, яким я хочу навчити своїх дочок:
1. Головне - вірити у власне призначення і розуміти, що є величезна кількість шляхів для процвітання. Гроші можуть з'являтись в родині завдяки кар'єрі, реалізації творчих здібностей, а й іншими способами. Дружина, віддана своєму чоловікові і дітям, не зобов'язана заробляти «на життя». А хороший чоловік - той, хто бере на себе відповідальність за добробут своєї родини.
2. Слід в будь-який момент часу, в будь-яких обставин зберігати відчуття достатку. Завжди важливо позитивно оцінювати, як вже багато досягнуто (особисто вами, завдяки іншим людям і просто удачі) і скільки ще цікавих планів і нових проектів попереду.
3. Важливо мати безпристрасне ставлення до грошей. Гроші - це красивий нарізаний папір або цифри на рахунках, але не мета, а засіб. Їх, як і багато іншого, винайшли виключно для зручності суспільних відносин. Бажають і жадають їх виключно бідняки. Страх їх втратити обов'язково призведе до їх втрати.
4. Фінанси мінливі й перебувають поза зоною нашого контролю. Ціни на товари та послуги, обмінні курси валют, процентні ставки, вартість акцій та багато іншого визначаються законами ринку або адміністративно. У фінансових питаннях варто виховувати витримку.
В грошовому питанні надзвичайно важливо усвідомити свої справжні потреби. Потреби і грошові витрати міцно взаємопов'язані. Наші потреби можуть усвідомлюватися як справжні й уявні. Розвиваючи себе, ми в змозі ними управляти.
5. В грошовому питанні надзвичайно важливо усвідомити свої справжні потреби. Потреби і грошові витрати міцно взаємопов'язані. Наші потреби можуть усвідомлюватися як справжні й уявні. Розвиваючи себе, ми в змозі ними управляти.
6. Віддавати гроші так само важливо, як і їх отримувати. Дуже приємно купувати добротні речі, платити іншим людям за якісно виконану роботу, довіряти гроші знаючим професіоналам, інвестувати в цікаві проекти, та й просто дарувати. При цьому бути щедрим - не означає бути дурним.
7. Багатство - це відповідальність. Шлях до процвітання складається з освіти, вміння мріяти, набуття досвіду. З його допомогою формується відповідальність за власний розвиток, за сім'ю, за співтовариство, за долю майбутніх поколінь.